דילוג לתוכן דילוג לתפריט תפריט נגישות

שנה שלמה בקבר רחל - בהשתתפות גדולי הדור בעצמם!

גם השנה זה קורה. גם השנה תעלה מקבר רחל תפילה אדירה, תפילה שלא היתה כמותה. במשך כל השנה, החל מי"א בחשוון, יבואו גדולי וצדיקי הדור, מרנן ורבנן גדולי האדמור"ים וגדולי חשובי המשגיחים והמשפיעים, כל הצדיקים, הם בכבודם ובעצמם - כדי להתפלל בקבר רחל על נותני הצדקה לקופת העיר.

כן, כן, אותם גדולי וצדיקי הדור שאתה חושב עליהם, אלו שכל עם ישראל מכיר, היושבים ראשונה במלכות. 
הם, בכבודם ובעצמם, יעלו לקבר רחל ויפצירו על ישועות לנותני הצדקה לקופת העיר. 
ביחד הם יצרו רצף אדיר של תפילה בקבר רחל,  ובוודאי כל הבקשות ייענו כשהתפילה יוצאת מפיותיהם הק' של כל גדולי וצדיקי הדור הללו, שעיני כל עם ישראל נשואות אליהם ולתפילותיהם, אלו שכולנו עומדים בתורות ארוכים ארוכים כדי לזכות בברכתם. 
בימים הקשים הללו, אין יהודי שלא רוצה תוספת זכויות. האם יש דבר ענק ועצום יותר מאשר שכל גדולי הדור נעתרו לבוא לקבר רחל ולהתפלל על תורמי קופת העיר? האם אדם יכול לבקש לעצמו זכות עצומה מזאת, שתפילותיהם המרטיטות ילוו אותו יום יום במקום הק' הזה שבו כל התפילות מתקבלות? האם אפשר לעמוד מנגד ולקמץ בדיוק בצדקה הזו? 
לו יכולת להרהיב עוז ולבקש שרק אחד מהם יבוא במיוחד להתפלל על החיים שלך – גם אז לא היית מבקש. לא היית חש שראוי להטריח אותו שיסע בשבילך עד קבר רחל... בשבילך... לא, לא מתאים... 
אף אחד לא מעלה בדעתו להטריח את גדול הדור לנסוע לקבר רחל עבורו. כולם מבינים שזו טרחה שלא תעלה על הדעת שלא ראוי בכלל לבקש אותה. 
והנה, הם כולם כאחד יגיעו הנה, עבורך. יתפללו עליך ועל משפחתך . הם ולא שליח. הם - ששבילי הרקיע נהירים להם יותר מכולנו. 
עלה בדעתכם פעם לזכות לזה? האם חשבתם מה פירוש שגדול הדור אחד יתפלל עליכם בקבר רחל? לא כל שכן – כל הגדולים? אולי זה מה שיוסיף ויכריע לטובה? אולי זה מה שיעלה את כל הצדקות והתפילות שלכם? כשכל החיים על כף המאזניים – האם נכון להסס? לא הייתם רוצים לדעת שעשיתם בשביל המשפחה שלכם את המקסימום?
כשחלילה אדם חולה והוא מבקש ברכות רבנים, גם אז הוא לא מצליח לפקוד דלתותיהם של כל הצדיקים. 
 
כל גדולי הדור! המילים האלו לא נתפסות. אנחנו קוראים ציטוטים של דבריהם בחרדת קודש. אם נקלענו לאירוע שגם הם משתתפים - אנחנו מרגישים ברי מזל ונדחקים לבקש מהם ברכה, והנה - הם יערכו תפילת ארבעים יום כדי לבקש על כל מה שהכי קרוב לליבנו. 
הקב"ה נתן למנהיגים את הכח של "צדיק גוזר והשם מקיים", זו זכות שאין אותה לאדם הפרטי. לעולם לא תדמה תפילה של אדם רגיל לתפילה של גדולי הדור יחדיו, לא מחשבותינו כמחשבותיהם. לא תפילותינו כתפילותיהם. מוחם מלא תורה, ליבם נכון לעשות רצונו יתברך בכל רגע. הרי הם מוסרים נפשם על הנהגת העדה. ולמי שנבחר להנהיג ציבור יש כח עצום ורב, הקב"ה נתן לו את השרביט לבקש – ולקבל. סלחתי - כדבריך. 
 
איך "קופת העיר" סידרה דבר עצום כזה? איך אפשר לתמרן ולתאם? איך אפשר לא להצטרף? לתת לדבר העצום הזה להתרחש בלי לצרף את המשפחה שלך? מי יכול להיות אדיש מול תפילה עצומה כזו, למי היא מיותרת בימים אלו?
רבונו של עולם, אנחנו מפחדים. מחוץ תשכל חרב ומחדרים אימה. ולכן אנחנו לא יכולים לוותר על הדבר העצום הזה. חומת מגן שעוד לא היתה. במקום לרוץ אליהם כשלא מוצאים שידוך, או כשיש קושי בחינוך הילדים, או כשנאנחים על מחלה, בואו נרוץ אליהם קודם.
כל גדולי הדור הבינו שתפילה על תורמי קופת העיר בקבר רחל בעת הקשה הזו, היא דבר חשוב, אחרת לא היו מקדישים לה את זמנם היקר בקבר רחל, אז אנחנו נהסס? הם האמינו בצדקה, בתפילה, בחיים שלך, בך - ואתה? 
זו תפילה שקורעת שטרי חובות וגזירות אכזריות. ומכריעה את הכף לטובה. צדיקים גוזרים - אמא רחל משוועת - והקב"ה מקיים. 
מעולם, אבל מעולם, לא התאחדו כל גדולי דורנו לתפילה במקום מסוים, ובוודאי שלא בקבר רחל. אף כשהתפללו – התפללו בביתם. רק עבור תורמי קופת העיר הם טורחים ומגיעים, זו השנה השלישית, לתפילה מקודשת זו. 
התפילה המיוחדת הזו תעלה דווקא מקבר רחל. הם כולם יבואו לכאן עם שמונים שנות תורה, עם שישים שנות הוראה, עם עשרות אלפי אנחות של יהודים בשק שלהם, עם רבבות דקות טהורות במוחם ובליבם, וברגע הזה כשהם יגעו במצבה, מצבתה של רחל אמנו, הם יהיה מרוכזים בך, בתפילה עליך, בבקשה שלך.