דילוג לתוכן דילוג לתפריט תפריט נגישות

מפעל "קמחא דפסחא" של "קופת העיר" הוא המפעל הגדול ביותר של קמחא דפסחא בעולם כולו. בכל רחוב ורחוב, בכל שכונה ושכונה, בכל בנין ובנין. כן, הדברים הם כפשוטם. בכל בנין יש לפחות בית-אב אחד שקיבל. ברוב הבנינים – ישנם שניים שמקבלים תלושי קמחא דפסחא על ידי קופת העיר.

מפעל "קמחא דפסחא" של "קופת העיר" הוא המפעל הגדול ביותר של קמחא דפסחא בעולם כולו. בכל רחוב ורחוב, בכל שכונה ושכונה, בכל בנין ובנין.

כן, הדברים הם כפשוטם. בכל בנין יש לפחות בית-אב אחד שקיבל. ברוב הבנינים – ישנם שניים. לכל משפחה, הורים בני ששים-שבעים, שיש להם ששה-שבעה נשואים, יש יותר מאשר משפחה אחת של צאצאים שמקבלת תלושי קמחא דפסחא על ידי קופת העיר. 

כל אחד מבני העיר הזו יכול היה למלא טופס בקשה, ואף אחד לא קיבל ללא מילוי טופס. יש להם חמישה ילדים או יותר? ההכנסות שלהם נמוכות עד בינוניות? הם בעזרת השם יקבלו, כלומר קיבלו כבר, בלי לעפעף ובלי למצמץ. 
אין תמיכה בדרך מכובדת יותר מהדרך הזאת. כולם הולכים לאושר עד, כולם הולכים למכירה השכונתית, למכירה של ‘משנת יוסף‘. לא משנה לאן צועד ה'כולם' שלך – אתה תוכל לצעוד עמו יחד, למלא אף אתה עגלות, לשלם בקופה בשובר נכבד, שכיסה את כל מה שקנית ועוד נשאר לך קצת עודף, ובמקום לקבל אותו בשקלים אתה מבקש להכניס עוד שני בקבוקי מיץ ענבים או עוד שני פריטים שהתלבטת האם לקנות או לא. 
עם שובר של קופת העיר, תצא מ'אושר עד' או מהמכירה עם כל מה שצריך, כל מה שצריך, כדי להעמיד חג שמח באמת. חג של רחבות. בכבוד, בלי לבייש, בלי שאף אחד ידע. 
למעלה מארבעת אלפים משפחות בבני ברק לבד(!!!---!!!---!!!) קיבלו קמחא דפסחא השנה הזו. 
ארבעת אלפים משפחות... זהו סכום אגדי, אגדי. סכום שאומר בעצם שאם יש לנו חמישה ילדים, ואין לנו ירושת מליונים פעילה שמנחיתה עלינו גשם נדבות בכל חודש – גם אנחנו זכאים להכניס את החג הזה באנחת רווחה.
אחרי עבודה מאומצת של חדשים וברורים יסודיים- המפעל האדיר של 'קמחא דפסחא' המהודר ביותר יוצא לדרך, ומגיע לכל ה‘דצריך‘ – ואין לו בכדי שיפסח...
רבבות תלושי מזון בערכים שונים, עושים את דרכם מקופת העיר אל הבתים. 
לא מכירה מסובסדת, לא חלוקה במחירי עלות, אלא קמחא דפסחא אמיתי, כמו שכתוב בשו"ע. קמחא דפסחא כדי להאיר את החג ולהפוך אותו לשמח באמת. 

צריך לראות 

פתאום, בבת אחת, צונח השפע לבית שחי עם הדחק, מתייסר עם הדחק, מתענה עם הדחק. בית של דחק הוא בית שהילדים לפעמים ממורמרים בו, ולפעמים הם נושאים בגבורה. 
מי שלא היה בבתים הללו, החיים את המצוקה והמחסור סביב מעגל השנה, לא מבין במה דברים אמורים. לא יכול לקלוט אושר של ילד מול בית מלא שפע, לא יכול לתפוס שמחתה של נערה מול מלאי כל טוב, אותו היא רואה בלי סוף אצל אחרים. המצוקה היא עינוי, היא מייסרת, היא מדכאה. הילדים מבינים הרבה יותר משההורים חושבים - - - הם סובלים! ההורים יכולים לראות את המחסור כערך, כהסתפקות במועט. הילדים חווים אותו, פעמים רבות, כמצוקה קורעת, מדכדכת, מאבדת את הבטחון העצמי ומביישת. 
פתאום הבית מלא... פתאום, לשבוע אחד והרבה יותר ממנו, גם הם בני מלכים! כל נפלאותיה של הצרכנייה הגדולה מתגמדות מול המוצרים שהם שלנו ממש. לא בחלונות – במציאות. שלנו, שלנו!
אם יש לנו פנקס שיקים ואולי אפילו  כרטיס אשראי פעיל, אנחנו לא מסוגלים להבין את אלו שאין להם כלום, וכלום זה כלום, וגם אם יש מעט הם קיבלו אותו מפה ומשם וצריכים להסתדר אתו גם אם אינו מתאים בדיוק לצרכים. אנחנו לא מסוגלים להבין את עומק המצוקה שלהם, את עומק החרפה, את עומק הסבל. 
קופת העיר, שמטפלת בקשיים הללו כל השנה, יודעת מה פירוש. גדולי הדור, שאליהם נשפכים הסיפורים הקשים האלה, יודעים גם הם. ובהוראת גדולי הדור לקופת העיר – יוצא מבצע 'קמחא דפסחא' הגדול בעולם לדרך, והוא מגיע אל כל הבתים האלה, כולם ממש, ונותן להם את הלב שלכם, כדי שגם אצלם יכנס הפסח בשמחה.
הצוות המשלח מחזיק בידיו רשימות מסודרות, כאלה שאורגנו בקפידה כבר שבועות ארוכים קודם. "קופת העיר" יושבת ומבררת משפחה אחר משפחה, סדר גודל, וצרכים, עד שהתלושים יוצאים ומגיעים לפתחי הבתים. והאושר רב מהכיל.
"קופת העיר" באה עם התלושים – וזו הקמחא דפסחא הגדולה ביותר, החזקה ביותר, הממוקדת ביותר. זה האוכל, כפשוטו. אלו צרכי החג. בארגזים האלה תקבלנה המשפחות את הפסח ותערוכנה אותו כהלכתו. 
גדולי הדור יודעים זאת. כשרבי חיים נשאל איפה הוא בעצמו מקיים את הסעיף הזה בשלחן ערוך, והוא עונה בחדות 'ל"קופת העיר"' – הוא יודע מה הוא עושה. "קופת העיר" הפכה להיות שם נרדף לקמחא דפסחא. רצית קמחא דפסחא – נתת "קופת העיר". 

בזכותך 

זה היה שלך מתחילה, זה שלך עד הסוף. "קופת העיר" היתה רק המתווך - - - - 
כל תרומה שלך מוסיפה עוד נדבך במפעל העצום הזה. וכל נדבך חשוב, בלי הנדבך שלך לא היה קיים הבנין הזה - קמחא דפסחא של קופת העיר.