דילוג לתוכן דילוג לתפריט תפריט נגישות

30 יתומים שמתחתנים בחודש שבט

שלושים יתומים עומדים להינשא בחודש שבט. שלושים יתומים, וכולנו כבר יודעים שמול שלושים לא נשארים אדישים. שלושים יתומים הם מספר שאי אפשר לעמוד מולו. אי אפשר לחשות. אי אפשר לעבור לסדר היום. שלושים זוגות של יתומים וכמו-יתומים, שניגשים לחופה לבדם, באין להם כל - - - "הציבור רוצה לדעת במה יזכו מי שתורם עבור החתנים של חודש שבט", שאלנו את רבנו שה"ת מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א, לפני שהמגבית הנוכחית יצאה לדרך.

אתם לוקחים ליד את הגליון הזה, ומחפשים. עוד לפני שאתם צוללים לתוך סיפורי החיים של החתנים והכלות המופיעים בו – אתם רוצים לדעת עוד משהו...
בחודש שעבר, קיבלה מגבית החתנים את ברכתו המרטיטה של מרן הגר"י אדלשטיין, שמי שיתרום ליתומי טבת – יזכה לראות שמחה בביתו בקרוב. הברכה העצומה הזו, שעשתה הדים אינסופיים בכל הריכוזים החרדיים, נלחשה בכמיהה אין קץ בכל כך הרבה בתים... שתהיה שמחה בביתנו בקרוב. מי יכול לוותר על ברכה כזאת?
והתרומות היו מלוות בסיפורים מרגשים... אנשים הביאו, יחד עם תרומתם, את סיפור השמחות שהחלו להתרקם בביתם. זו נפקדה, האחר בא בברית האירוסין, המשפחה ההיא מצאה סוף סוף דירה שמתאימה לצרכיה. בבית אחר ניצל ילד ממוות בטוח, ובמשפחה אחרת בא הסוף הטוב לסכסוך שכנים מעיק שרבץ כענן מזה שנים. 
"באה שמחה לבית שלנו", אמרו אנשים שוב ושוב, ויחד עם התרומות שהכניסו שמונה עשר יתומים לחופה – הלב התרחב. 
ועכשו – מה עכשו?
שלושים יתומים עומדים להינשא בחודש שבט. שלושים יתומים, וכולנו כבר יודעים שמול שלושים לא נשארים אדישים. שלושים יתומים הם מספר שאי אפשר לעמוד מולו. אי אפשר לחשות. אי אפשר לעבור לסדר היום. שלושים זוגות של יתומים וכמו-יתומים, שניגשים לחופה לבדם, באין להם כל - - -
מאיפה יהיה לנו את הכוח לעשות את המאמץ הזה? מאיפה יהיה לנו העוז להוריד מהמשכורת שגם ככה מצומצמת, את הסכום שראוי לתת עבור שלושים יתומים, חתנים וכלות, שמוכרחים לעזור להם?
וכשקופת העיר מתלבטת, כרגיל קמים ועולים אל עיני העדה, אל האורים ותומים שבימינו, אל מי שמוביל אותנו בכל החלטה שהיא, ציבורית ופרטית, קטנה וגדולה:
"הציבור רוצה לדעת במה יזכו מי שתורם עבור החתנים של חודש שבט", שאלנו את  רבנו שה"ת מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א, לפני שהמגבית הנוכחית יצאה לדרך. 
המילים רוצות להצטופף על הלשון, להסביר שהציבור נדרש לתת שוב ושוב ושוב, ואין לו כבר. שהצורך של החתנים והכלות זועק לשמים, אבל כמה אפשר כבר לבקש? שאסור להשאיר אותם לבד, אבל נגמר לנו כבר האומץ לבקש מהציבור עוד פעם. שאנחנו מתחננים כעת למשהו בר-תמורה, שאפשר לתת אותו לציבור חלף תרומתם, משהו ששווה לקנות אותו בעד כל הון דעלמא... 
"במה יזכה מי שתורם למגבית הזאת?" זו לא שאלה, זו זעקה, ורבי חיים שומע אותה ומבין הכל כהרף עין, ועונה במהירות וללא היסוס, באבחה חדה כתער:

"הוא יזכה באריכות ימים!"

באריכות ימים? המילים הללו גדולות כל כך, שהנשימה נעתקת. מי שתורם למגבית היתומים של שבט, תרומה חד פעמית, יזכה לאריכות ימים! לאריכות ימים!!!
התשובה שבאה הפעם, ישירה כל כך, מפתיעה כל כך, ענקית כל כך – משאירה את הפה פעור בהשתאות...
אריכות ימים!
אריכות ימים אומרת, בין השאר, שאנחנו נזכה להכניס את הילדים שלנו, את הנכדים שלנו, אולי אפילו את ילדיהם – לחופה. זה אומר שהחיים שלנו יעברו בצורה שתאפשר לנו להגיע לזקנה ולשיבה, לראות בנים ובני בנים, ולשמוח עמם. אריכות ימים – האם יש ברכה גדולה יותר בעולם מאשר אריכות ימים?!
כמה עצומה הברכה הזאת!
אנחנו רגילים לבקש על אריכות ימים. כל אדם צעיר ל"ע שנלקח לבית עולמו בעודו באיבו – מחזיר אותנו אל הסידור עם עוד כמה דמעות בקצה העין. כשאנחנו רואים משפחה שנתייתמה בפתע פתאום, וקולטים כמה נוראה היתמות וכמה כאב היא משרה על כל רגע מן היממה – אנחנו מתחננים עוד קצת, שהילדים שלנו יזכו לליווי של הורים לאורך דרכם. ילד לעולם זקוק להורים... גם כשהוא גדל ועומד כבר ברשות עצמו. 
כאשר רבנו שה"ת מרן רבי חיים קנייבסקי שליט"א, עמוד האש שעולם התורה כולו צועד לאורו, אומר בפסקנות כזאת שמי שיתרום ליתומי שבט יזכה לאריכות ימים – אנחנו יודעים שיש לנו דרך סלולה ובטוחה לזכות לברכה העצומה הזאת.
לזכות לאריכות ימים - - - 
עכשו, פני הדברים הפוכים לחלוטין. אתם רוצים אריכות ימים? הנה, יש לכם דרך! אתם רוצים לזכות לברכה העצומה הזאת, שמרן גדול הדור חתום עליה? – יש לכם יכולת להשיג זאת!
כמה שווה לכם לשלם עבור אריכות ימים?! כל הון דעלמא? אפילו לא מבקשים את זה מכם... אתם לא נדרשים למכור את הבית או את הנעליים. 
אתם יכולים לזכות לברכה הזאת, אם תתרמו למגבית היתומים של חודש שבט 320 שקלים. 
ברור, כל המוסיף מוסיפין לו מהשמיים, שנים טובות ובריאות ושמחות. אבל גם מי שיתרום את הסכום הבסיסי הדרוש כדי להוביל את החתנים הללו לחופה – יוכל לזכות לברכה האדירה הזאת, יוכל לזכות באריכות ימים. 

זו לא הגרלה. זו לא מכירה סינית. כל תורם – זוכה. כל מי שמרים את הכפפה, זוכה לברכה העצומה הזאת, שהיא גדולה מכל מילה ותיאור. הבחירה בידיים שלכם - - -

אשריכם!

לקריאת סיפורם של 5 מתוך 30 היתומים שמתחתנים החודש הזה >>> 

מרן שליט"א לא קבע סכום מסויים, אך לפי החישובים שערכה קופת העיר, זקוקים מכל תורם לסך של 320₪, כדי שיהיה לכל החתנים והכלות כדי סיפוקם המינימלי. כדי שתזכו לאריכות ימים, כדי שתשרה השמחה בביתם- 

320₪, למגבית 30 ב-30, ותזכו לישועה.