דילוג לתוכן דילוג לתפריט תפריט נגישות

18 יתומים נכנסים לחופה בחודש טבת

"שמונה עשרה- לחופה!" זועקת כותרתו של כתבה הזו. שמונה עשרה חתנים וכלות יתומים, או שמצבם גרוע משל יתומים, ניגשים לחופה. שמונה עשרה חתנים וכלות שתקופת אירוסיהם עומדת בצל הכבד של המצוקה הכלכלית, שלא היה בשבילם שום שום פתרון אחר, כי אם לספר לכם את סיפורם, ולזעוק את זעקתם, כדי שעם ישראל כולו ירים אותם מהצער האיום שבו הם שרויים. שמונה עשרה – לחופה.

שמונה עשרה – לחופה! המילים הללו, שתמיד מרגשות אותנו עד בלי די, מזכירות לנו את החתונה של עצמנו, או את הילדים שלנו שעמדו או עומדים גם הם מתחת לחופה – המילים האלה לובשות כאן משמעות אחרת, מצמררת:
שמונה עשרה לחופה. שמונה עשרה חתנים וכלות הולכים לחופה, אתנו. 
כמה זה מרגש. שמונה עשרה חתנים וכלות שבאו מרקעים קשים יותר ופחות, מחיים שבורים, מתסבוכות בלתי אפשריות, מחיי יתמות וכאב, ועכשיו זוכים להתחיל דף חדש בחייהם. זוכים לפתוח פרק חדש וטהור, פרק חדש ומקודש, לבנות בית שהוא משכן להשם. כמה זה מרגש שאודים מוצלים מכליה רגשית ורוחנית יהפכו להיות בית, יהפכו להיות משפחה, יהפכו, ביום מאושר וזורח, להיות 'רגילים'. בלי תויות, בלי שובלי רחמים, בלי נחיתות קשה. 
שמונה עשרה – לחופה. שמונה עשרה ניסים. שמונה עשרה פלאות. שמונה עשרה התגלויות של סיעתא דשמיא עצומה, הם אלו שהביאו את שמונה עשרה החתונות האלה לעולם. 
אבל מתחת למעטה הזוהר והשמח הזה עדיין מבעבע תהום של כאב. 
כדי שהיום הזה יהיה אכן היום השמח בחייהם, כדי שהם יתחילו את הדף החדש ברגל ימין, כדי שהם אכן יוכלו להתחיל חיים רגילים, שמחים, עצמאיים – אנחנו חייבים להיות שם, להצטרף להקב"ה ולהיות שותפים במעשה בראשית ממש, ולהרים, יד ביד כל העם, את השמחות האלה. 
ומי שמשמח את ילדיו אהוביו של השם יתברך, את היתומים, את אומללים, את החסרים, את המעוקים – הקב"ה משמח את שלו. 
על החודש הזה, שמונה עשרה החתנים והכלות שלו, אמר מרן הגר"י אדלשטיין שליט"א מילים מרטיטות. על החודש הזה, על המגבית הזאת של חתני טבת של קופת העיר, על 'שמונה עשרה-לחופה!' – התבטא מרן הגר"י אדלשטיין בצורה שלא יכולה להשאיר אף אחד מאתנו אדיש.– 
וכך הוא אמר, במילותיו, מילה במילה:
"אני מברך את כל מי שיתרום למגבית של 18 לחופה - שתשרה שמחה בביתו בקרוב."
שתשרה שמחה בביתו בקרוב!!! שמעתם פעם הבטחה כזאת? שמעתם פעם את אחד מגדולי ישראל, את עמוד התפילה של דורנו, את שליח הציבור ההולך לפני העם ומעלה את התחינות של כולנו אל השם – האם שמעתם ממנו, או ממישהו אחר, הבטחה כמו זאת, אי פעם?
שתשרה שמחה בביתו בקרוב!
שתשרה שמחה בביתו - - - 
כמה עמוקות המילים האלה, עד אינסוף ממש...
'שמחה', יש לה משמעות של אירוע. תשרה שמחה – זאת אומרת שאצלכם, אתם התורמים לחתני חודש טבת, אתם תזכו שבבית שלכם תהיה שמחה בקרוב - - -
ברית מילה? חתונה? אירוסין? חנוכת הבית? סעודת הודיה? תהיה אצלכם בבית שמחה בקרוב!!! זו הבטחה, בעזרת השם!!!
רוצו לתפוס תור לשלחנות בגמ"ח הקרוב! רוצו לתפוס את המפות שאתם אוהבים, את הכלים שנוח לכם להשתמש, את הפלטות שאתם רגילים לקחת... עוד מעט לא יישאר!
 
 
 

מרן שליט"א לא קבע סכום מסויים, אך לפי החישובים שערכה קופת העיר, זקוקים מכל תורם לסך של 230₪, כדי שיהיה לכל החתנים והכלות כדי סיפוקם המינימלי. כדי שתשרה השמחה בבתיכם, כדי שתשרה השמחה בביתם- 

230₪, למגבית 18 לחופה, ולד' הישועה.