דילוג לתוכן דילוג לתפריט תפריט נגישות

מזדהים ובאים לקראת 40 יתומי סיון

מרן הגר"ש גלאי בברכה מיוחדת עבור התורמים ל40 יתומים המתחתנים בחודש סיון "מי שיתרום 400 שקלים עבור מגבית חתנים סיון", הוא כותב לקופת העיר בעט רועדת, "עשרה-עשרה שקלים לכל חתונה של יתום, יזכה מידה כנגד מידה לשמוח עם כל הילדים שלו, כמו שאמרו חז"ל: אם אתה משמח את שלי, אני משמח את שלך".

ארבעים יתומים.

ארבעים יתומים מתחתנים בימים האלה, שבין חג השבועות לראש חודש תמוז. ארבעים חתונות. ארבעים חתונות שבהן החתן או הכלה, או שניהם – יתומים, או יתומים חיים שמצבם חמור וגרוע משל יתומים.

ארבעים חתונות!

יש לכם מושג מה זה אומר?

בממוצע, מדובר על שתי חתונות כל יום. שתי חתונות כל יום, יום אחר יום, חמישה ימים בשבוע, ארבעה שבועות.

בכל יום של החודש הזה, שני צעירים צועדים אל חופתם כשאביהם או אמם אינם לצידם. בכל יום של החודש הזה, יש חתונה שאין מאיפה לגייס אותה. שאין מאיפה להשיג את התנאים המינימליים כדי שהיא תתקיים. ארבעים חתונות שעם ישראל צריך להרים בתקופה כל כך קצרה.

בימים האלה, ארבעים בתים יקומו בעם ישראל. ארבעים בתים טהורים, נאמנים, שיושבים על אדני התורה והייראה, אבל גם על אדני הכאב, הסבל, היתמות והבדידות. ארבעים בתים של צעירים וצעירות שהתמודדו בשנות נעוריהם עם הקשים שבקשיים, עם סבל שלעיתים הוא בל יתואר, עם מצוקה שמטריפה את הדעת.

ארבעים בתים בעם ישראל - - -

ארבעים יתומים הוא מספר שמזעזע את אמות הסיפין. ארבעים יתומים! הכאב המרוכז הזה, שצף למעלה בעת נישואי ארבעים יתומים, זועק וממלא את חללו של העולם, ומטלטל שמיים וארץ.

ארבעים יתומים!

כל חתן או כלה יתומים באו ממשפחה שלרוב מכילה עוד כמה יתומים. ילדים, ילדות, אלמנים ואלמנות, בתים רווי כאב וצער, שעכשו ניגשים אל השמחה.

ואנחנו – אנחנו צריכים לדאוג שהמערך הענק הזה אכן יוכל לתפקד. אנחנו צריכים לשמור שבכל אחד מארבעים הבתים, יהיו הצרכים המינימליים כדי שיוכלו להתחיל שם חיים חדשים וטובים.

לאף אחד לא קל. לרוב המוחלט של הזוגות הנישאים בציבור החרדי – לא קל מבחינה כלכלית, ולעיתים גם מבחינות אחרות. אבל יש הבדל תהומי, הבדל של שמיים וארץ, האם יש שם הורים ומשפחה שישאו את הנטל, או שאין - - -

ארבעים יתומים.

האם תהיו מסוגלים ללכת לישון, בידיעה שארבעים חתונות צריכות להערך החודש הזה, בלי שיש במה להרימן? האם תהיו מסוגלים להמשיך לחיות את החיים שלכם, כשארבעים חתנים וכלות יתומים אומרים נואש?

ארבעים. מספר בלתי נתפס. ארבעים יתומים. ארבעים חתונות. ארבעים בתים בחודש אחד. שניים שניים ליום - -

ואיפה אנחנו?!

רבי שמעון גלאי, עמוד התפילה של הדור שלנו, שומע על ארבעים יתומים ומתחיל לבכות. העיניים שלו, מקור דמעה אינסופי שמבכה את צרותיו של הדור הזה, יורדות נהרי נחלי דמעות. ארבעים יתומים! ארבעים צעירים שישבו שבעה, שקרעו קריעה, שהסתובבו בעולם בלי אב ובלי אם, שמשוטטים עכשו בבתי העלמין ושופכים את נפשם בחיק אביהם או אמם, ארבעים יתומים! הלב לא יכול להכיל את זה.

"מי שיתרום 400 שקלים עבור מגבית חתנים סיון", הוא כותב לקופת העיר בעט רועדת, "עשרה-עשרה שקלים לכל חתונה של יתום, יזכה מידה כנגד מידה לשמוח עם כל הילדים שלו, כמו שאמרו חז"ל: אם אתה משמח את שלי, אני משמח את שלך".

אנחנו קוראים את המילים הללו, ואור גדול זורח ומבהיק פתאום. לזכות לשמוח עם כל הילדים שלנו...

תסתכלו על הפעוטה שמגרגרת עכשו בחדווה בעריסה. אתם עוזרים ליתומי סיון להינשא בכבוד, והשם מבטיח לכם שתזכו לרקוד עם הפעוטונת הזו בחתונה שלה. עוד שמונה עשרה שנים עוד כמה... כבר לא תראו כמו היום. השיבה תזרוק בזקנכם, הקמטים יקשטו את פניכם, על פי נתונים סטטיסטיים, סביר להניח שכמה מידידיכם הקרובים כבר לא יהיו בין החיים.

אבל אתם – כן. אתם תהיו שם, בשמחה גדולה, זוכים לשמוח עם התינוקת שלכם ביום שמחתה.

וזו רק ההתחלה...

את הכאב של מעוכבי שידוך אתם בוודאי מכירים. אין בית שלא מכיר בסביבה כמה שנושאים אתם את הכאבים האלה. אבל אתם תכירו אותם גם הלאה רק מבחוץ... כי אתם עצמכם, בזכות שזכיתם להשיא את יתומי סיון, תזכו לשמוח עם הילדים שלכם, ולא תאלצו להתעצב אתם!

את הצער האינסופי של הממתנים להיפקד בזרע של קיימא אתם גם מכירים, מן הסתם. אבל השם יעזור לכם שתכירו אותו רק אצל אחרים. כי אצלכם – אתם תשמחו עם הילדים שלכם, ובזכותכם גם הם לא יחוו עצב ודאגה קורעים כאלה.

את הגזרה האיומה של הצעירים והצעירות היוצאים לתרבות רעה – אתם גם מכירים. אולי לא ממש מקרוב, אבל גם לא מרחוק. בבית שלכם זה לא יקרה, כי אתם תזכו לשמוח עם הילדים שלכם, שמחה גדולה ושלמה, כי זכיתם להשיא את יתומי סיון.

אתם תזכו לשמוח עם כל הילדים שלכם - - -

איזו ברכה מדהימה זו. כמה היא כוללת, כמה עוטפת, כמה נושאת בכנפיה. עולמות עולמות שלמים - - -

אתם זוכים להשיא ארבעים יתומים בפרק אחד, ארבעים יתומים בפרק אחד!!! – והשם יזכה אתכם, מידה כנגד מידה, שתשמחו עם כל הילדים שלכם , בכל סוגי השמחות, ובעיקר בלב שמח ומלא הודיה.

אין ברכה גדולה יותר מהברכה הזו.

מעמד תפילה מיוחד יערך בקבר רחל, עבור כל התורמים ליתומי חודש סיון. מעמד תפילה מיוחד שבו רבי שמעון גלאי שליט"א יתפלל עבורכם, כדי שתקבלו את הברכה הזאת.

ביום כ' סיון, יום תענית על פרעות ת"ח ות"ט, יום שבו דם הנרצחים זועק לפני השם, ואפרו של יצחק הצבור לפניו ממלא את העולם בחמלה ובחסד – ביום הזה תישא גם רחל אמנו את תפילתה עלינו, במעמד התפילה המיוחד שייערך על קברה.

רבי שמעון גלאי, עמוד התפילה של הדור, בתפילה מיוחדת על תורמי מגבית סיון, שיזכו לברכה המיוחדת הזאת, מידה כנגד מידה, וכשם שהם שמחו את ארבעים היתומים של חודש סיון, כן יזכה אותם השם לשמוח בכל ילדיהם - - -

הביטו על הילדים שלכם. האם אתם רוצים לשמוח עם כל אחד מהם שמחה גדולה? האם אתם רוצים לראות בשמחתם – שמחתכם? האם אתם מסוגלים לוותר על ברכה עצומה כזאת?!

עוד מעט כ' סיון. מעמד התפילה ירעיד עליונים ותחתונים. הבטחת השם "אם אתה משמח את שלי – אני משמח את שלך" תעמוד שם על הפרק. רבי שמעון גלאי יוריד דמעוטת כמים כדי שכל אחד מהרשומים ברשימת השמות – יזכה לה. במלואה. בשלמות.

ארבעים יתומים תזכו להשיא, וכגמול על הזכייה העצומה הזאת – תזכו גם בברכה הגדולה מכולם.

לא תחמיצו את זה. לא תחמיצו!!!!

אשרי העם שככה לו.